První pomoc na otoky nohou v těhotenství
Jsem přesvědčená, že pravidelný zdravý a smysluplný pohyb je zásadní, abychom v těhotenství předešly mnoha obtížím. Sama jsem byla aktivní celé těhotenství a cvičila jsem ještě dva dny před porodem, a i díky pravidlenému cvičení jógy jsem měla výbornou kondici už před otěhotněním. Přesto se mi nevyhnuly obtíže jako např. natékání nohou, zvláště kotníků.
Co tedy dělat v těhotenství jakmile cítíme, že začínají natékat kotníky? První pomoc je vždy nohy nahoru a hlavně nebýt dlouho v jedné pozici v sedě na židli, ani ve stoje. Je třeba chodidly hýbat. Je třeba rozpohybovat celý systém. Viparita Karani Mudra je zásadní odpočinkovou pozicí těla. Zmírňuje zadržování vody, můžete ji proto použít pro prevenci otoků kotníků a nohou, a praktikovat denně. Začněte 5 minutami a zvyšujte výdrž na 10 minut. Nezapomeňte podsunout ramena pod sebe, aby hrudík byl otevřený. Zpočátku těhotenství držte nohy u sebe, v pozdější fázi od sebe. Pozici na obrázku je možné provádět i bez podložení a jednoduše dát nohy nahoru na co nejdéle i několikrát denně a preventivně.
Výhodou je zklidnění mysli, díky postavení hlavy, kdy oči jako by hleděly směrem k srdci "do duše". Zklidňuje nervový systém. Zpomalí se dech a celé tělo rychle zrelaxuje. Pozice zvyšuje trávicí oheň a zvyšuje chuť k jídlu, což se může hodit, pokud jste zažívala nevolnosti. Pokud jste unavená, začínejte cvičení rovnou v této pozici a pak přejděte do dalších pozic.
V posledním trimestru jsem osobně byla podložená v polosedu a nohy nahoře. Ale obecně má zkušenost byla, že po 30 minutách cvičení jógy jsem měla opět svůj kotník jako laňka.
přeji krásné těhotenství a co nejméně obtíží❤️
Více se dozvíte ve vedených lekcích nebo online kurzu Jóga pro těhotné
Autorka článku: Jana Chadimová, 07/2022