Proč cvičit jógu v těhotenství?

10.10.2022

Těhotenství je cestou plnou překvapení, nikdo vám dopředu neřekne, jak bude přesně probíhat, nebo jak se budete cítit. I když to nemusí být snadná cesta, rozhodně se stane vaší nejdůležitější a jedinečnou.

Je to období, ve kterém už tělo nepatří pouze vám, ale i nové bytosti, které jste poskytla domov. A právě v den, kdy se zrodí dítě, zrodí se i vaše nové poslání.

Pouto na vždy

Pokud chcete rozvíjet krásný vztah se svým dítětem od začátku, potřebujete k tomu především vědomé myšlení a řeč, jinými slovy, uvědomovat si co a jak svému potomkovi říkáme, a jak se k němu chováme, a to není jednoduché. Začíná to u nás. Proto je důležité začít pracovat na sobě a utvářet tohle pevné pouto mezi vámi a dítětem už v době, kdy je ještě vaší součástí.

Jednou z možností rozvíjení uvědomění je komunikace se sebou i dítětem prostřednictvím těhotenské jógy, která je prospěšná, jak maminkám, tak miminkám. Pokud se ptáte, proč začít jógu praktikovat, je to jak z důvodu zdravotních přínosů, a zároveň pro zachování vnitřního klidu, který je nezbytný pro pochopení sebe sama, ale i pro ovládnutí vnitřních pochodů. Jednoduchou sekvenci pro těhotné na doma najdete např. ZDE.

Proč pracovat s tělem?

Těhotenská jóga a uvědomování si vlastního těla vám může pomoci zmírnit nebo se vyrovnat s těhotenskými obtížemi jako je nevolnost, únava, bolesti zad, závratě, emoční výkyvy či otoky končetin. Miminku pomůže zase to, že je připravená po fyzické i psychické stránce maminka, jelikož po celou dobu, kdy je její součástí, miminko přijímá a sdílí její stavy.

Jóga, jako odpověď na minulost, přítomnost i budoucnost

Pokud se snažíte počít, věřte, že jóga může být jedním z podpůrných pomocníčků, jak otěhotnět díky nastolení rovnováhy vnitřního prostředí v orgánech. Tím to však nekončí. Následně pomáhá i během těhotenství, kdy potřebujete ke svému tělu přistupovat nejen logicky, ale na základě svých zkušeností a potřeb i individuálně. A jóga vám pomůže i v budoucnu, kdy budete potřebovat čerpat sílu pro péči o malého človíčka a získat odstup v náročnějších situacích.

Jakou cestou se tedy vydat?

Pokud vám dělá pohyb dobře, není důvod se o něj v těhotenství připravit. Jednou z možností je vyzkoušet on-line kurz Jóga pro těhotné, abyste mohli v pohodlí domova a každá svým tempem cvičit.

Byla by chyba samozřejmě očekávat, že jóga vám zařídí bezproblémové těhotenství, snadný porod či sluncem zalité šestinedělí, ale je to spíše cesta k sobě samé, která může pomoci uvažovat o věcech trochu jinak, více cítit své potřeby a být napojená na dítě.

A zkušenosti žen?

Lektorka jógy Pavla sdílí svou zkušenost se cvičením Iyengar jógy v těhotenství. "Velmi dobře jsem se cítila ve stoji na hlavě a ve svíčce - jsem přesvědčená, že mi díky nim v kombinaci se stojnými pozicemi (např. Trojúhelník nebo Půlměsíc) neotékaly dolní končetiny, netrpěla jsem výkyvy nálad (když jsem kvůli blokádě krku na pár dní vynechala, začala jsem být velmi podrážděná; nálady ustoupily, jakmile jsem je zase začala pravidelně cvičit). Navíc, když jsem byla hlavou dolů, miminko netlačilo dolů do pánve, a tak se v této oblasti udělalo místo a ona se mohla uvolnit a prokrvit."

Každý má jiné potřeby, je důležité naslouchat svému tělu, a to jde skrze jógu pro těhotné snadněji, jelikož i dítě uvnitř vás učí naslouchat svým potřebám. "Ve druhé polovině těhotenství jsem ráda prováděla dýchání v leže. Jógovou praxi jsem doplňovala pravidelnými návštěvami chiropraktika, který mi uvolňoval dolní záda, případně napětí v břiše a cokoliv dalšího bylo potřeba, říká Pavla."

Jana má podobně pozitivní zkušenost se cvičením. ,,Před otěhotněním jsem byla ve skvělé kondici díky pravidelnému cvičení Iyengar jógy, a asi díky tomu jsem v prvním trimestru krom únavy neměla jedinou nevolnost nebo zvracení. Otěhotněla jsem hned a díky časté praxi obrácených pozic se mimi krásně ukotvilo v děloze. Dodržovala jsem doporučení pro těhotné, a cvičila jsem vlastně do porodu, i když opřená o kde co :)."

Těhotenství ale neznamená, že je vždy vše bezproblémové. ,,Měla jsem bolesti páteře v posledním trimestru, což bylo dáno jak jsme zjistili bohužel až později, že mimi bylo svou páteří natočené na mou páteř, bolesti byly hlavně při chůzi, ale jóga je výrazně zmenšovala. Otékala mi pravá noha, a má zkušenost je, že po 20 minutách cvičení jsem měla kotník jako před otěhotněním. Asi bych zmínila, že např. po porodu jsem neměla žádné závažné psychózy nebo deprese, a jsem přesvědčená, že je to díky pravidelnému cvičení a samozřejmě podpoře partnera", sdílí Jana.

Duchovní stránka jógy

Pro někoho je ale jóga více než rehabilitační cvičení se zdravotními přínosy. ,,Čas při cvičení pro mě byl hlavně časem kontaktu se sebou a spojování se s bytostí uvnitř. Vnímala jsem nekonečné proudy lásky a bytí v božství. Věřím, že díky tomu, jsme se synem vytvořili dobrý základ naší komunikace. On věděl a ví i nyní, že ho poslouchám, vnímám a snažím se mu porozumět a dorozumět se s ním od začátku, říká Lenka."

,,Mateřství je službou. Není to pouhý fyzický stav, ale božský stav. Se zrozením dítěte začíná pro ženu nová zodpovědnost a povinnosti, které je třeba zvládnout. Mateřství ženu obdarovává posvátnými kvalitami lásky, oběti, důvěry, tolerance, dobroty a těžké práce. Toto je její nejvyšší zbožnost, svadharma."
Geeta Iyengar

Závěrem je potřeba si připomenout, že těhotenství není těžké, naopak ženy jsou silné. A ruka, která hýbe kolébkou, hýbe celým světem. Jeden starý indický text říká, že stejně jako příroda prakrti, i žena musí zůstat vždy činnorodá, život pak kvete a její domov je plný štěstí, tak najděte svou vnitřní sílu a uchopte vaši budoucnost pevně do svých rukou s jógou.

Pokud vás téma zajímá více, nebo jste učitel jógy, zde najdete článek Jak správně cvičit těhotenskou jógu, nebo Čemu se vyhnout a co necvičit v těhotenské józe.


Více o kurzu pro těhotné zde.

Cvičení a sekvence pro těhotné na doma zdarma ZDE


Autorka článku: Jana Chadimová 10/2022